Academic Professional Excellence Award

  • 2016-2017:  Natasha Jankowski - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2015-2016 Lynn Burdick - Curriculum & Instruction
  • 2014-2015 Jena Pfoff - Graduate Student Services Office
  • 2013-2014:  Jaya Schoffner - Bureau of Educational Research
  • 2012-2013:  Julie Kellogg - Educational Psychology
  • 2011-2012:  Jane Schingel - Bureau of Educational Research
  • 2010-2011:  Kathy McCormick - Special Education
  • 2009-2010:  Bernadette Laumann - Special Education
  • 2008-2009:  Shirley Berbaum - Curriculum & Instruction
  • 2007-2008:  Adam Fein - Learning Design Lab, Office of CIO
  • 2005-2006:  Cheryll Douglas - Curriculum & Instruction
  • 2004-2005:  Mildred Trent - Educational Career Services Office
  • 2003-2004:  Ryan Thomas - Office of Education Technology
  • 2002-2003:  Sandy Levin - Educational Psychology
  • 2001-2002:  Beth Grosshandler - Bureau of Educational Research
  • 2000-2001:  Dianne Rothenberg - ERIC

Dean’s Prize for Breakthrough Initiatives – Staff and Academic Professionals

  • 2015-2016:  Jeremy Jones - User Services
  • 2013-2014:  HR Team - Kelly Fessler, Stephanie Pickett, Julie Kellogg, Kathy McCormick, Jill Waller, Sue Stimson
  • 2012-2013:  Michael McKelvey and Elizabeth Kirchgesner - Office of Mathematics, Science and Technology Education
  • 2007-2008:  Barb Geissler - Education Administration; Kim Nystrom - Office of the CIO

Dean’s Prize for Breakthrough Initiatives for Teaching or Research

  • 2015-2016: Chris Lubienski - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2012-2013:  Debra Bragg - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2010-2011:  Mark Dressman - Curriculum & Instruction

Distinguished Staff Award

  • 2016-2017:  Stephanie Pickett - Human Resource Education
  • 2015-2016:  Kelly Fessler - Special Education
  • 2014-2015:  Tammy Collins - Business Operations
  • 2013-2014 Myranda Lyons - Curriculum & Instruction; Evelyn Grady - AISO
  • 2012-2013 Rebecca Grady - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2011-2012 Selena Douglass - Bureau of Educational Research
  • 2010-2011 Helen Katz - Educational Psychology
  • 2009-2010 Nila Jefford - Student Academic Affairs Office; Laura Ketchum - Shared Services
  • 2008-2009 Marsha Cheek - Special Education
  • 2007-2008 Jana Lenz - Curriculum & Instruction
  • 2006-2007 Julie Kellogg - Educational Psychology
  • 2005-2006 Elaine Iliff - Human Resource Education
  • 2004-2005 Chet Zych Jr. - Continuing Teacher Education
  • 2003-2004 Laura Irle - Human Resource Education
  • 2002-2003 Mary Walle - Special Education
  • 2001-2002 Rita Gaskill - Educational Psychology; Elizabeth Innes - Bureau of Educational Research
  • 2000-2001 Cheri Carlson - IPO

Distinguished Teaching Career Award

  • 2016-2017:  Sarah McCarthey- Curriculum & Instruction
  • 2015-2016:  Donald Hackmann - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2014-2015 Michelle Perry - Educational Psychology      
  • 2013-2014 Daniel Walsh - Curriculum & Instruction
  • 2012-2013 James Shriner - Special Education
  • 2011-2012 Thomas Schwandt - Educational Psychology
  • 2009-2010 Arlette Willis - Curriculum & Instruction
  • 2007-2008 Debra Bragg - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2006-2007 James Halle - Special Education
  • 2005-2006 Scott Johnson - Human Resource Education
  • 2003-2004 Liora Bresler - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003 Micki Ostrosky - Special Education
  • 2001-2002 Richard Anderson - Educational Psychology
  • 2000-2001 Kenneth Travers - Curriculum & Instruction

Outstanding Faculty Award for Service

  • 2016-2017:  Jim Shriner - Special Education
  • 2015-2016:  Chris Higgins - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2014-2015 Ruth Nicole Brown - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2013-2014:  Eurydice Bauer - Curriculum & Instruction; Susan Fowler - Special Education
  • 2012-2013:  Timothy Cain - Education Policy, Organization & Leadership; Rosa Milagros Santos Gilbertz - Special Education
  • 2011-2012 Ruth Nicole Brown - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2010-2011 Lisa Monda-Amaya - Special Education and Center for Education in Small Urban Communities
  • 2009-2010 Rochelle Gutierrez - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009 Don Hackmann, - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2007-2008 Violet Harris - Curriculum & Instruction
  • 2006-2007 Nancy Hertzog - Special Education
  • 2005-2006 Andrea Ellinger - Human Resource Education
  • 2004-2005 Lydia Buki - Educational Psychology
  • 2003-2004 Adelle Renzaglia - Special Education
  • 2002-2003 Lizanne DeStefano - Educational Psychology

Outstanding Graduate Teaching Award

  • 2016-2017: Sarah Lubienski - Curriculum & Instruction
  • 2015-2016:  Hua-Hua Chang - Educational Psychology
  • 2014-2015:  Karla Moller - Curriculum & Instruction
  • 2013-2014:  Eurydice Bauer - Curriculum & Instruction; Susan Fowler - Special Education
  • 2012-2013:  Dorothy Espelage - Educational Psychology
  • 2011-2012:  Kiel Christianson - Educational Psychology; Stacy Dymond - Special Education; Cris Mayo - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2010-2011:  Sarah McCarthey - Curriculum & Instruction; Tim Cain - Education Policy, Organization & Leadership 
  • 2009-2010:  Georgia Garcia - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009:  Carolyn Shields - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2007-2008:  Lisa Spanierman - Educational Psychology
  • 2006-2007:  Jennifer Greene - Educational Psychology
  • 2005-2006:  Janet Gaffney - Special Education
  • 2004-2005:  Steven Aragon - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2003-2004:  Daniel Walsh - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003:  Susan Noffke - Curriculum & Instruction
  • 2001-2002:  James Halle - Special Education
  • 2000-2001:  Scott Johnson - Education Policy & Organization & Leadership

Outstanding Teaching Award for Teaching Assistants

     
  • 2016-2017: Cassandra Colbert - Educational Psychology
  • 2015-2016:  Gabriel (Joey) Merrin - Educational Psychology
  • 2014-2015:Educational PsychologyBrenda Sanya, Education Policy, Organization & Leadership; Jeanne Brunner, Educational Psychology; Juan Gerardo, Curriculum & Instruction
  • 2013-2014:Lindsay Anne Insana - Curriculum & Instruction; Shana Riddick - Education Policy, Organization & Leadership; Cecilia Suarez - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2012-2013:  Anne Butler - Special Education
  • 2011-2012 John Knorek - Educational Psychology
  • 2010-2011 Sonya Irving - Curriculum & Instruction
  • 2009-2010 Alisha Lewis - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009 Jeremy Henn - Educational Psychology
  • 2007-2008 Michelle Birkett - Educational Psychology
  • 2006-2007 Jorja Jamison - Educational Psychology
  • 2005-2006 Sarah Kiefer - Educational Psychology
  • 2004-2005 Mary Gambol - Curriculum & Instruction
  • 2003-2004 Debra Erikson - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003 Russell Binkley - Curriculum & Instruction
  • 2001-2002 Chris Meno - Educational Psychology
  • 2000-2001 Jennifer Gerlach - Educational Psychology

Outstanding Undergraduate Teaching Award

  • 2016-2017:  David Zola - Educational Psychology
  • 2015-2016:  Nancy MacGregor - Curriculum & Instruction
  • 2013-2014 Mark Dressman - Curriculum & Instruction
  • 2012-2013 Mary-alayne Hughes - Special Education; Gloriana Gonzalez - Curriculum & Instruction
  • 2011-2012 Adam Poetzel - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009 Suzanne Lee - Special Education
  • 2007-2008 Rosa Milagros Santos Gilbertz - Special Education
  • 2006-2007 Barbara Hug - Curriculum & Instruction
  • 2005-2006 Lisa Monda-Amaya - Special Education
  • 2004-2005 Daniel Walsh - Curriculum & Instruction
  • 2003-2004 Fouad Abd El Khalick - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003 Jim Shriner - Special Education
  • 2001-2002 Dorothy Espelage - Educational Psychology
  • 2000-2001 Janis Chadsey - Special Education

Outstanding Teaching Award for Visiting Faculty

  • 2008-2009:  Karla Moller - Curriculum & Instruction
  • 2007-2008:  Brad Thompson - Curriculum & Instruction
  • 2006-2007:  Chandra Sommers - Human Resource Education
  • 2005-2006:  Sheila Ashbrook - Curriculum & Instruction
  • 2004-2005:  Nancy MacGregor - Curriculum & Instruction

Spitze-Mather Faculty Award for Excellence

  • 2016-2017:  Kristen Bub - Educational Psychology
  • 2015-2016:  Meghan Burke - Special Education
  • 2014-2015 Hedda Meadan-Kaplansky, Special Education
  • 2013-2014 Cheryl Light Shriner - Special Education
  • 2012-2013 Dawn Thomas - Special Education
  • 2011-2012 Elizabeth Stine-Morrow - Educational Psychology
  • 2009-2010 Christina DeNiccolo - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009 Susan Fowler - Special Education
  • 2007-2008 Brendesha Tynes - Educational Psychology
  • 2006-2007 Tweety Felner Yates - Special Education
  • 2005-2006 Mary-Alayne Hughes - Special Education
  • 2004-2005 A. Benson - Human Resource Education
  • 2003-2004 S. Adler - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003 Rosa Milagros Santos Gilbertz - Special Education
  • 2001-2002 Dorothy Espelage - Educational Psychology